Tagi

, , , , ,

Z okazji Halloween postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej o tej magicznie strasznej nocy … a więc wywodzi się ona z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow’s Eve, w XIXw przywędrowała do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej, w ten dzień palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.

Owa noc związana jest z czarną magią i odprawianiem czarów a popularne symbole to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp. Inny znany symbol to wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami.

Ale ku zaskoczeniu ten dzień związany jest również z zabawą 😉 Najpopularniejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

Do zabaw Halloweenowych należą także wróżby, na przykład: wróżenie ze spodków. Siedząca za stołem z zawiązanymi oczami osoba wybiera jeden z leżących na stole spodków. Zawartość spodka wróży wydarzenia na przyszły rok.

W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok.

By móc poczuć namiastkę tajemniczej mocy i czarów postanowiłam stworzyć własną dynię halloweenową … i  jak Wam się podoba ? ja mój lampion nazwałam… Dyniek!

Dyniek

Dyniek nocą

Lampy halloween’owe mają jednak swoją własną brzmiącą nieco tajemniczo i mroczno nazwę … Jack-o’-lantern

Otóż z nazwą tą wiąże się legenda o mężczyźnie imieniem Jack, którego chęć bogacenia się była tak wielka, że sprzedał nawet swoją duszę diabłu w zamian za skarby. I choć diabła udało mu się pootem przechytrzyć, to i tak z powodu swojej chciwości Jack nie mógł trafić do nieba, w piekle też go nie chcieli … więc w zamian zmuszony jest błąkać się po ziemii chodząc z lampą do czasu dnia sądu ostatecznego …

Reklamy