Tagi

, , , , , ,

Beaujolais Nouveau to obchodzone co roku święto młodego francuskiego wina, które przypada w trzeci czwartek listopada … w 2012 jest to 15.11

Zwyczaj ten pochodzi z regionu Beaujolais we Francji, stąd nazwa święta, a samo Nouveau oznacza młode czerwone wino, czyli powstałe w tym samym sezonie, w którym nastąpił zbiór winogron. W tym regionie Francji w winnicach uprawiany jest szczep Gamay, z którego uzyskuje się wina o lekkim, świeżym owocowym aromacie i jasnej fiołkowej barwie.

.

Jak zwykło się mawiać „im wino starsze tym lepsze” i jest w tym jakaś mądrość ludowa. Oczywiście jak co rok, znajdą się na tyle niecierpliwi, a może chcący zaimponować innym, by kosztować tak młodego wina … a prawda jest taka, że młode wino nie zawsze da się pić, gdyż zwykle ma ono tak ostry i cierpki smak, że nie sposób go przełknąć !

Dołączam tym samym do osób, które twierdzą, że warto poczekać by trunek zdążył nabrać szlachetności zanim się go wypije, bynajmniej nie lubię udawać, że coś mi smakuje jeśli tak nie jest, bo to wino dla prawdziwych koneserów … chcących się przekonać, czy dany rocznik będzie dla wina udany, czy też nie … a że przy okazji jest okazja do wypicia lampki wina?! No dobrze, może dam się skusić na odrobinkę, dla podtrzymania tradycji.

Udanego świętowania !

Reklamy